ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Matki oryginałów - wystawa w Królikarni
Opublikowano: 06.07.2018

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni ma przyjemność zaprosić Państwa na otwarcie wystawy, 13 lipca 2018 r. o godzinie 19.

14 lipca - 2 września 2018 r.

Traktowana po macoszemu, wykreślana z inwentarzowych rejestrów, często niszczona,  niebezpieczna z racji swojej funkcji multiplikowania oryginałów. Forma do odlewów nie jest obiektem sztuki, choć niesie w sobie nie tylko zapis jego powstawania, ale także samą rzeźbę w negatywie. Zaglądając do środka można dostrzec wyrysowane twarze i kontury, tworzące „pustokształty” z powietrza. Estetycznie intrygujące, wpisują się gdzieś między sztukę, a obiekty użytkowe, i tym samym posiadają najważniejsze atrybuty współcześnie docenianych twórczych realizacji. 
 
Tegoroczny okres letni jest w Królikarni poświęcony przybliżeniu kulisów pracy muzeum. Pracownia konserwatorska poprzedzająca wystawę „Matki oryginałów” wprowadziła publiczność w problemy rzeźb, które wymagają przygotowania przed pojawieniem się na ekspozycji: oczyszczenia, uzupełnienia uszczerbków, doklejenia ułomków i zabezpieczenia przed degradacją. Wystawa „Matki oryginałów” jest kontynuacją opowieści o pracy przy rzeźbie, sposobach jej wytwarzania i możliwościach powielania. To także spojrzenie na formę odlewniczą w niestandardowy sposób, konfrontując ją z widzem i narażając na ocenę poprzez pryzmat kategorii dzieła sztuki, skupiając uwagę na jej aspektach estetycznych – uproszczonym, minimalistycznym kształcie zewnętrznym oraz ukrytym, sekretnym wnętrzu.
Kuratorka wystawy: Ewa Kozik
 
Więcej informacji znaleźć można w załączonych materiałach i na stronie Królikarni.
PDF
Drukuj
Powrót
kontakt