ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Opublikowano: 02.08.2018

Powstanie Warszawskie jest jedną z najtragiczniejszych, ale i najbardziej bohaterskich kart w dziejach Polski. Historia Powstania Warszawskiego to historia młodych, dzielnych i zdeterminowanych do obrony kraju ludzi.  Co roku 1 sierpnia staje się okazją do wielkiej narodowej zadumy. Każda z walczących w Powstaniu dzielnic Warszawy ma swoje szczególne miejsce, stanowiące symbol heroicznych walk. Ma je również Mokotów; to pomnik MOKOTÓW WALCZĄCY 1944 – symbol tamtych sierpniowych i wrześniowych dni. Właśnie w tym miejscu, w parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera rozpoczęły się uroczystości dzielnicowe związane z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wieniec w imieniu mieszkańców złożyli Powstańcy Warszawscy, którym asystowała Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Burmistrz Dzielnicy Mokotów Bogdan Olesiński. Wieńce składali również przedstawiciele: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Sprawiedliwości, środowisk kombatanckich, urzędów centralnych, władz samorządowych, formacji mundurowych – Wojska Polskiego, Policji, Straży Miejskiej, instytucji, organizacji pozarządowych, uczelni i placówek oświatowych, partii politycznych.

W związku z odejściem na wieczną wartę dotychczasowego dowódcy Sztafety Pokoleń – uczestnika Powstania Warszawskiego Jerzego Grzelaka ps. „Pilot” – Środowisko Pułku AK BASZTA i Innych Mokotowskich Oddziałów Powstańczych przekazało Straży Miejskiej pieczę nad Sztafetą Pokoleń.

Następnie, tradycyjnie już ulicą Puławską przeszedł Marsz Mokotowa. Uczestnicy marszu zatrzymali się przy Baszcie Zegarowej „Gołębniku” pod tablicą pamiątkową poświęconą twórcom pieśni „Marsz Mokotowa”. Marsz warszawiaków i warszawianek zakończył się pod Obeliskiem upamiętniającym rozstrzelanie 119 powstańców. Tutaj oddano hołd poległym powstańcom i pomordowanym mieszkańcom Mokotowa.

Młodzi powstańcy, którzy walczyli z bronią w ręku, po ustaniu działań zbrojnych, pomimo trudności czy wręcz prześladowań, przez całe lata zabiegali, aby ten wysiłek i jego ofiary zostały godnie upamiętnione. Tak też było na Mokotowie. Starania środowiska weteranów zaowocowały ponad setką tablic, pokazując, że świadectwo i troska o miejsca upamiętniające walki powstańcze jest ważnym elementem budowania tożsamości narodowej.

W godzinę „W”, delegacja Mokotowa z Burmistrzem Dzielnicy Mokotów Bogdanem Olesińskim oddała hołd Powstańcom przy kwaterze Pułku AK Baszta na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Ostatnia tego dnia uroczystość odbyła się na Kopcu Powstania Warszawskiego. Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska rozpaliła Ognisko Pamięci. Ogień, z Grobu Nieznanego Żołnierza przyniosła Sztafeta Pokoleń, utworzona z żołnierzy, harcerzy i strażników miejskich, dowodzona przez Naczelnika II Oddziału Straży Miejskiej Wojciecha Janickiego. Ogień Pamięci będzie płonął 63 dni i zgaśnie 2 października – w 74. rocznicę zakończenia walk powstańczych.

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt