ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Załączniki:
Żebranie z wykorzystaniem zwierząt
Opublikowano: 24.05.2019

Żebranie z wykorzystaniem zwierząt

Żebranie z wykorzystywaniem do tego celu zwierząt, którym nie zabezpiecza się odpowiednich warunków jest poważnym naruszeniem Ustawy o Ochronie Zwierząt (art. 6 ust. 1a i ust. 2 pkt 10, 17, 19 oraz art. 9 ust. 1).

Wiele osób żebrzących świadomie wykorzystuje zwierzęta, które mają wzbudzić litość wśród przechodniów w celu wyłudzenia dobrowolnego datku. Darczyńcy nie zdają sobie sprawy,
że datki nie są przeznaczane na te zwierzęta. Wspierając osoby żebrzące, nie przyczyniasz się do polepszenia warunków życia zwierząt. Wręcz przeciwnie, często wspierasz zorganizowany proceder, w którym cierpią i są wykorzystywane kobiety, dzieci, a także zwierzęta (głównie psy).

Działania osób żebrzących naruszające przepisy Ustawy o Ochronie Zwierząt:

  • długotrwałe przetrzymywanie zwierząt w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (upał, zimno) bez możliwości schronienia;
  • niezapewnienie zwierzętom dostępu do wody i karmy;
  • odurzanie środkami farmakologicznymi lub alkoholem, o czym może świadczyć zachowanie zwierząt, które np. leżą przez wiele godzin w niezmienionej pozycji, ciągle śpią oraz nie reagują na przechodniów.

Powyższe działania traktowane są jako znęcanie się nad zwierzętami, za które według artykułu 35 Ustawy o ochronie zwierząt grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Jak reagować?

Jeśli jesteś świadkiem powyższych zachowań wobec zwierząt i podejrzewasz, że dzieje
im się krzywda reaguj natychmiast!

Zgłoś taki fakt do straży miejskiej (tel. 986) lub na policję (tel. 997). Możesz to zrobić anonimowo. Służby miejskie podejmą działania zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń, zabiorą czworonoga do schroniska lub do lecznicy weterynaryjnej celem udzielenia mu pomocy.

Nie wspieraj osób wykorzystujących zwierzęta do żebrania! Reaguj!

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt