ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Powiązane galerie:
Relacja - Realizacja Polityki Senioralnej na Mokotowie
Opublikowano: 01.10.2019

                                                         

Relacja z konferwencji "Realizacja Polityki Senioralnej na Mokotowie"

27 września 2019 r. w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów - ul. Woronicza 44A odbyła się konferencja pt. „Realizacja Polityki Senioralnej na Mokotowie”.

W spotkaniu uczestniczyli Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski oraz  Zastępca Burmistrza Anna Lasocka, którzy podziękowali wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz seniorów na Mokotowie. Pani Burmistrz zwróciła uwagę na to, że działania na Mokotowie, skierowane do seniorów, podejmowane są w oparciu o przyjęty w 2016 r. przez Zarząd Dzielnicy Mokotów dokument strategiczny pn. "Kierunki polityki senioralnej w Dzielnicy Mokotów na lata 2016 – 2023’" W tym czasie udało się m.in. uruchomić telefon dla seniorów, opracowano Mokotowski Informator Senioralny oraz zintensyfikowano działania aktywizujące seniorów.  

O tym, co dzieje się na Mokotowie w polityce senioralnej mówił Bogdan Piec, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów. W swojej prezentacji zwrócił uwagę m.in. na ofertę zajęć, jakie w Dzielnicy Mokotów kierowane są do seniorów przez Urząd Dzielnicy Mokotów, domy kultury oraz organizacje pozarządowe. Mokotowski Senior może skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowych, kulturalnych i społecznych. Ważnym elementem realizowanej w Dzielnicy polityki senioralnej jest tworzenie miejsc przyjaznych seniorom. Takim miejscem jest Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44a, w którym działają m.in.  Mokotowski Uniwersytet III Wieku, Klub Seniora, organizacje kombatanckie i inne. W Centrum  seniorzy mają do dyspozycji pracownię komputerową oraz siłownię. Mogą skorzystać z zajęć tanecznych, gimnastycznych, warsztatów literackich, wziąć udział w wykładach tematycznych,  a w weekendy potańczyć przy muzyce na żywo.

Warszawską politykę senioralną przedstawił Robert Kadej, Kierownik Zespołu Polityki Senioralnej w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy. Z jego prezentacji można było się dowiedzieć m.in. jak wygląda realizacja miejskiego programu "Warszawa Przyjazna Seniorom" oraz zapoznać się z bogatą ofertą ogólnowarszawską skierowaną do seniorów.

Przedstawicielki Stowarzyszenia Syntonia Ewa Drop oraz Izabela Cymer w bardzo ciekawej prezentacji pt. "Kiedy smutek to depresja" mówiły o tym czym jest depresja, jak ją rozpoznać i jak się jej przeciwstawiać.

Z kolei Lech Uliasz z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie" mówił o nowym projekcie, którego celem jest tworzenie punktów wolontariatu senioralnego.

Działalność Rady Seniorów Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy omówiła jej Przewodnicząca Grażyna Cabaj-Olejnik.

W drugiej części seminarium swoje działania prezentowali Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów, uniwersytety III wieku oraz kluby seniora.

W trakcie przerwy uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac przygotowanych przez seniorów podczas letniego pleneru malarskiego pod kierownictwem Janiny Jasińskiej.

W trakcie Konferencji można było zapoznać z działalnością m.in.:

  • Mokotowskiego Uniwersytetu III Wieku;
  • Warszawskiego Uniwersytetu  III Wieku im. Fryderyka Chopina;
  • Klubu Seniora DK Dorożkarnia;
  • Klubu Seniora DK Centrum Łowicka;
  • Służewskiego Klubu Seniora;
  • Klubu Seniora OK "Forma";
  • Klubu Służewieckiego Seniora;
  • Klubu Seniora OEK Sadyba;
  • Klubu Seniora Ośrodka Kultury Aktywne Stegny.

Konferencja była doskonałym forum wymiany informacji oraz poglądów na temat polityki senioralnej. Była ona ważnym punktem w wyznaczaniu kierunków działań na najbliższe lata.

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt