ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
101 Flag Na 101 Lat
Opublikowano: 06.11.2019

101 Flag Na 101 Lat. Wernisaż finałowy.

12 listopada 2019, godz. 18.00 - 23:00, plac Defilad przed Teatrem Studio

Takiego widoku jeszcze w Warszawie nie było. Tylko w sercu stolicy, na samym placu Defilad, tylko z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można zobaczyć arcywidowiskową instalację. Tego jedynego niepowtarzalnego wieczoru na wysokich na sześć metrów masztach załopocze sto jeden pełnowymiarowych flag. Flag niezwykłych – osobistych proporców, stworzonych przez mieszkańców Warszawy. „Wernisażowej” iluminacji towarzyszyć będzie oficjalna uroczystość, prezentacja autorów, koncert oraz wystawa fotografii.

Program wydarzenia:

18:00 – start 

18:30 – rozświetlenie instalacji społecznej 101 Flag Na 101 Lat

  • odsłonięcie wystawy portretów autorów flag / Mateusz Kowalik
  • Koncert / Flaga muzyczna zespołu w składzie: Piotr Mełech, Mamadou Góo Bâ, Ray Dickaty, Jan Małkowski, Natan Kryszk.

20.30 – Afterparty w barze STUDIO

  • Prawda nas wyzwoli, a ciało poprowadzi / Kamil Błoch & duet Ikarvs / Aleksandra Badurska i Przemysław Pstrongowski / Live act - słuchowisko poetycko ambientowe - bar STUDIO

Jak powstawały flagi?

Wszystkie flagi powstały w czasie warsztatów. Udało nam się dotrzeć do różnych grup wiekowych. Na warsztatach pojawili się seniorzy, młodzież oraz rodziny z dziećmi. W ramach projektów powstały flagi w których punktem wyjściowym do przygotowania flag było zagadnienie wolności w rozumieniu indywidualnym.

Co jest na flagach (wypowiedzi uczestników)?

  • Moja flaga przedstawia mój świat, radosny i ładny. Są gałązki oliwne w biało-czerwonych kolorach, które symbolizują pokój w naszym kraju. 
  • Na mojej fladze jest pionowa kreska, która ma symbolizować granicę i przekraczanie siebie. 
  • Na mojej fladze znajduje się głowa z otwartym umysłem, w którym rośnie kwiat symbolizujący piękno i wolność myśli. 
  • Nasza flaga przedstawia serce otoczone promieniami słońca pod czarnymi chmurami. To symbol sytuacji, gdy człowiek chce być dobry, szlachetny, a w zamian spotykają go tylko zło i trudności. 
  • Na mojej fladze barwy narodowe łączą się i przenikają, tworząc flagę Warszawy i odwrotnie - flagę Polski. Wolność czuję na własnej skórze, będąc na plaży, doświadczając przestrzeni, wiatru i słońca. Nic mnie wtedy nie ogranicza. 
  • Moja flaga przedstawia komórki. Komórki jako samodzielne organizmy, a zarazem elementy składowe całości. Uwielbiam spotkania rodzinne.
  • Moja flaga przedstawia zgodę, pokój i dobro. Otwarta dłoń trzyma wznoszący się do nieba balon w barwach mojej Ojczyzny. 

Trochę informacji o projekcie:

Projekt 101 Flag na 101 lat stworzony przez niezależny zespół animatorów ze Szczecina, organizowany przez siekierkowski Dom Kultury Dorożkarnia jest wyjątkowym przedsięwzięciem obywatelskim. To oddolna inicjatywa, której celem jest nie tylko uczczenie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale przede wszystkim próba zwrócenia uwagi na rolę i istotę społeczeństwa obywatelskiego oraz jego roli w demokratycznym, wolnym kraju.

Organizatorzy zaprosili do udziału mieszkańców stolicy. To właśnie oni stworzyli ponad setkę oryginalnych proporców: własnych osobistych flag, na których ukazali siebie, swoje przekonania, wizje wolności albo… marzenia. Projekty emanują niespotykaną pomysłowością, odwagą, ale też oryginalnymi formami i pełną paletą barw. Uczestnicy podczas spotkań warsztatowych zastanawiali się nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym. Rozmawiali o wolności i niepodległości, polskich tradycjach i kulturze.

Organizatorzy, realizatorzy:
Organizator: Dom Kultury Dorożkarnia w Warszawie
Partner: Teargaleria STUDIO
Animatorzy projektu: Maria Sztark, Łukasz Kowalski
Koordynacja: Agata Grzybowska
Produkcja: Damian Kalita
Identyfikacja wizualna i warsztaty graficzne: Kaja i Piotr Depta-Kleśta
Spiritus movens: Anna Michalak

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa.

Plakat promujący wydarzenie, informacja w tekscie

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt