ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Wielcy artyści Mokotowa - Magdalena Abakanowicz
Opublikowano: 07.09.2020

W tym roku minęła 90. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz - czołowej przedstawicielki awangardy, należącej do grona najlepiej znanych polskich artystów na świecie. Tworzyła w wielu dziedzinach sztuk wizualnych, takich jak: rzeźba, malarstwo, rysunek i tkactwo w każdej uzyskując niepodrabialny, spójny i ponadczasowy wymiar swojej sztuki. Zinaxin i Dolacin to rzeźby Magdaleny Abakanowicz, które zostały we wrześniu pokazane w Parku Rzeźby na Bródnie.

Artystka urodziła się w 1930 r. w Falentach koło Warszawy. Już jako nastolatka zaczęła realizować swoje dwie wielkie pasje: sport i sztuki plastyczne. Jako 17 latka została trzykrotną złotą medalistką Polski biegach sztafetowych. Kształciła się w gdyńskim Publicznym Liceum Sztuk Plastycznych, Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie gdzie studiowała malarstwo i tkactwo.

„Nauka sztuki była strasznym rozczarowaniem. Okazało się od razu, że moja wyobraźnia nie daje się nagiąć do obowiązujących reguł i przepisów […]. Chciałam czym prędzej skończyć studia i uciec jak najdalej od tych wszystkich ustabilizowanych kierunków, od ludzi, którzy wydają recepty, z góry wiedząc, jaką sztuka być powinna i bezbłędnie odróżniając, co dobre, a co niedobre”- wspominała artystka w latach 70. XX wieku.

Magdalena Abakanowicz w czasie studiów była niezwykle aktywna i twórcza. Przyglądała się mistrzom takim jak Henryk Stażewski czy Edward Krasiński, kreując jednocześnie swój niezależny styl. Aby dorobić do stypendium, projektowała m. in. tkaniny żakardowe przeznaczone do wystroju gmachów rządowych, czy krawaty w fabryce jedwabiu w Milanówku.

Początkowo tworzyła wielkoformatowe gwasze na tekturze i lnianym płótnie,ze stylizowanymi motywami ptaków, roślin wodnych i ryb. Jej malarstwo wyróżniało się niezwykłą lekkością i zwiewnością. Swe prace prezentowała na wielu krajowych wystawach, zdobywając główne nagrody.

W 1960 r., w warszawskiej Kordegardzie zaprezentowała „Kompozycję”- lnianą tkaninę, pełną abstrakcyjnych wzorów, nawiązujących do jej ulubionych motywów przyrodniczych. Już wówczas krytycy zastanawiali się czy jest to malarstwo abstrakcyjne, czy też tkanina dekoracyjna.

Fascynacja i odkrywanie różnych struktur; od tkanin malowanych i płaskich gobelinów, po coraz bardziej eksperymentalne, rozbudowane formy z reliefami, pęknięciami i prześwitami ewoluowały stopniowo, budując wizję awangardowych „Abakanów”.

Majestatyczne, szokujące swą skalą formy, wykorzystujące sizal jako tworzywo artystyczne, nadały tkaninie nowe znaczenie oraz funkcje, wprowadzając ją w obszar sztuki współczesnej. Jej prace zadziwiały rozmachem i niesamowitą odwagą twórczą w powojennej Polsce.

Międzynarodowa kariera Magdaleny Abakanowicz rozpoczęła się w 1962 r. na I Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, gdzie artystka pokazała „Kompozycję białych form”. Wtedy też otrzymała stypendium od rządu francuskiego, zakończone indywidualną wystawą w Paryżu. Kilka lat później na Biennale Sztuki w Sao Paulo, artystka otrzymała Złoty Medal, a w 1969 r. wystawiła swoje Abakany w nowojorskiej MoMA.

Od 1983 r. Magdalena Abakanowicz mieszkała w specjalnie zaprojektowanym domu na Mokotowie. Tu też miała również swoją pracownię, gdzie realizowała wielkoformatowe dzieła. Marzyła o stworzeniu parku rzeźby w Warszawie. Niewielka ekspozycja jej rzeźb znajduje się w jej ogrodzie.

Artystka zmarła 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Pochowana została w grobie rodzinnym na Powązkach.

Po śmierci artystki funkcję reprezentacji przejęła Fundacja Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która dba o zachowanie i promowanie dziedzictwa. W opracowaniu jest między innymi pełna dokumentacja związana z życiem i twórczością artystki w postaci Cataloque Raisonne.

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt