ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Jazz Band Młynarski - Masecki na 105. rocznicę stołeczności Mokotowa
Opublikowano: 31.03.2021

8 kwietnia 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy do udziału w koncercie on-line zespołu Jazz Band Młynarski Masecki. Zarówno wykonawcy koncertu, jak i termin nie są przypadkowe, gdyż tego dnia obchodzimy 105. rocznicę przyłączenia Mokotowa do Warszawy. Repertuar koncertu oparty będzie na muzyce, która powstawała w międzywojennym okresie kształtowania się stołeczności dzielnicy.

Mokotów został przyłączony do Warszawy 1 kwietnia 1916. Tak tak, to nie prima aprilisowy żart.
8 kwietnia podpisano rozporządzenie zaczynające się od słów "Z dniem 1 kwietnia 1916 r. zostają przyłączone do Warszawskiej gminy miejskiej: z gminy Wilanów miejscowości Czerniaków i Siekierki, cała gmina Mokotów..."

Historia Mokotowa to historia miejsca, która łączy ludzi przez pokolenia, pozwala im się rozwijać i doceniać urokliwość i wyjątkowość tej części stolicy. W przeszłości dzielnica była swoistym zagłębiem rozrywkowo-rekreacyjnym Warszawy, obecnie, w czasach pandemii, trudno osobiście uczestniczyć w wydarzeniach. Chcemy więc podtrzymać te kulturalne tradycje Mokotowa dlatego organizujemy wirtualny koncert jazzowymuzyków Młynarski, Masecki, na który serdecznie zapraszam – dodaje burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski

Transmisja on-line z koncertu Jazz Bandu Młynarski – Masecki,  granego „na żywo” na scenie Domu Kultury KADR będzie bezpłatnie dostępna na  profilu Urzędu Dzielnicy Mokotów facebook.com/UDMokotow, kanale Youtube Urzędu Dzielnicy Mokotów oraz Domu Kultury Kadr.

Usłyszymy między innymi współczesne, ale doskonale oddające ducha i klimat tamtych czasów, aranżacje przebojów królujących na scenach warszawskich kabaretów w latach 20. i 30. „Żebyś ty wiedziała (Jak mi się chce)”, „Abram, ja ci zagram”, „Warszawo, moja Warszawo”, „I zawsze czegoś będzie Ci brak”.  Muzykę i słowa do tych szlagierów stworzyli najsłynniejsi w tamtym okresie polscy kompozytorzy i tekściarze Henryk Wars, Alfred Melodyst, Zygmunt Karasiński, Andrzej Włast, Julin Tuwim i Marian Hemar. 

JAZZ BAND MŁYNARSKI - MASECKI to jeden z najpopularniejszych zespołów grających przedwojenny polski jazz. Wybitny pianista Marcin Masecki wraz z Janem Emilem Młynarskim odwołują się do wspaniałej tradycji polskich tanecznych orkiestr jazzowych okresu międzywojennego, wzbogacając je o nowoczesne aranżacje. W repertuarze Jazz Bandu znajdują się m.in. utwory swingowe i wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli niegdyś na całym świecie. Inspiracją dla muzyków są artystyczne dokonania Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Zygmunta Karasińskiego - genialnego kompozytora rozrywkowego Polski przed i powojennej oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. W listopadzie 2017 ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Noc w wielkim mieście”, promowana przez singel  i teledysk „Abduł Bey” nagrodzony nominacją do nagrody Fryderyka 2018. W listopadzie 2019 roku premierę miał drugi krążek zespołu pt. „Płyta z zadrą w sercu”.

Link do wydarzenia

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt