ul. Rakowiecka 25/27
02-517 Warszawa
 
22 443 64 00
 
 
 
22 443 65 00, 22 443 65 01
 
22 443 65 13
 
Wyślij link mailem
grafika
Mokotowska E-Biblioteka
Opublikowano: 11.02.2021

Mokotowska E-Biblioteka

Dla Biblioteki Publicznej w dzielnicy Mokotów rok 2020 stanowił wielkie wyzwanie. Zakładana transformacja w bibliotekę hybrydową w dobie pandemii musiała znacznie przyśpieszyć. Nie można było zostawać w tyle także wobec rozwoju nowych technologii i mediów społecznościowych. By nie utracić kontaktu z dziesiątkami tysięcy czytelników – mieszkańców dzielnicy, a wciąż zdobywać nowych, nawet przy zamknięciu lub znacznym ograniczeniu pracy 28 swoich placówek – Biblioteka rozbudowała różnorodną obecność w sieci. W ten sposób na Mokotowie pod koniec ubiegłego roku można było korzystać z katalogu on-line, dostępu do książek na platformie Legimi, a także (tu nowość) dostępu do e-prasy. Dzięki dotacji z Urzędu Dzielnicy w 2020 r. udało się zrobić zakupy dla czytelników zamkniętych w domach. Prawie podwojono ilość tzw. zbiorów specjalnych, cieszących się obecnie największym zainteresowaniem. Tak więc od początku roku 2021 Biblioteka oferuje już ponad 1000 e-booków, ponad 1200 filmów, 740 e-audiobooków. O jedną trzecią, do ponad 1000 sztuk wzrosła ilość gier planszowych. Ponadto Czytelnia Naukowa nr XXI nadal udostępnia 50 zdigitalizowanych cymeliów: pozycji pochodzących z wielotysięcznych zbiorów Biblioteki Dziennikarzy Polskich, będących własnością Biblioteki.

Rozbudowała się także obecność w sieci: pod koniec roku strony internetowe Biblioteki zanotowały ponad 200% wzrost liczby odbiorców. Wprowadzono filmowe relacje z wystaw, urządzonych w niedostępnych na razie wnętrzach placówek. Kiedy było można, prowadzono też cieszące się zainteresowaniem zajęcia hybrydowe, m.in. plastyczne dla dzieci. Hybrydowo działał Dyskusyjny Klub Książki. Biblioteka rozpoczęła również własną ”produkcję” filmów i filmików.
 
Dla wygody mieszkańców na Służewie nad Dolinką została uruchomiona pierwsza mokotowska wrzutnia książek. Wypożyczone w którejkolwiek placówce dzielnicowej Biblioteki - mogą one być tutaj zwracane przez 24 godziny.
 
Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora, prowadzące wcześniej kursy dla mieszkańców 50+ (przeszło 1300 uczestników), musiały ograniczyć, lecz nie zaprzestały udzielania porad – odbywały się one i odbywają nadal indywidualnie, a dotyczą obsługi komputerów, a także smartfonów, tabletów i urządzeń AGD.

Wielką chlubą mokotowskiej Biblioteki jest wzrost największej wśród dzielnicowych bibliotek publicznych ilości Punktów Bibliotecznych prowadzonych społecznie, m. in. w szpitalach, domach opieki, więzieniu, szkołach itp. Na Mokotowie i w okolicy 43 Punktów uzupełnia sieć stałych placówek, a ze zbiorów - obejmujących nie tylko książki, ale również audiobooki, materiały do nauki języków obcych, itp. - korzystają liczni mieszkańcy innych dzielnic Warszawy.

W bardzo trudnych okolicznościach pracownicy Biblioteki Mokotowa wykonywali swą pracę z pamięcią o tym, że spełnienie oczekiwań społecznych, a nawet dobrostan psychiczny mieszkańców, naprawdę zależą od inwencji i starań kadry. Placówki biblioteczne przez długie miesiące stanowiły przecież jedyne działające instytucje kultury! To właśnie, jak i zrozumienie potrzeb ze strony władz Dzielnicy, motywowało i motywuje nadal do podejmowania wyzwań czasu.

Polecane artykuły:

PDF
Drukuj
Powrót
kontakt